TÜRKSAT Uyduları Hakkında Genel Bilgiler ( TÜRKSAT 1A TÜRKSAT 1

TÜRKSAT UYDUSU

1989 yılında anahtar teslimi olarak uluslararası bir uydu ihalesi açılmıştır. Tekliflerin değerlendirilmesinin ardından, 21 Aralık 1990 tarihinde Aerospatiale Firması ve Türk Telekom arasında Türk Milli Haberleşme Uyduları Sistemi Sözleşmesi imzalanmıştır.

 


TÜRKSAT 1A

TÜRKSAT Projesinin ilk uydusu olan TÜRKSAT-1A, 24 Ocak 1994 tarihinde Fransiz Guyana'sındaki Kourou Uzay Üssünden ARIANE-4 roketi ile uzaya fırlatılmıştır. Ancak, fırlatıcı roketteki bir arıza nedeniyle TÜRKSAT-1A yörüngesine oturtulamadan kaybedilmiştir.

 

TÜRKSAT-1B

 

TÜRKSAT-1B uydusu 42°E pozisyonuna 11 Ağustos 1994 tarihinde başarıyla yerleştirilmiştir. Yörünge testlerinin ardından TÜRKSAT-1B uydusu 10 Ekim 1994 tarihinden itibaren servise verilmiştir. 27 Eylül-12 Ekim 1996 tarihleri arasında 42° den 31.3° doğu boylamına kaydırılmıştır. 12 Ekim 1996 tarihinden sonra 31.3° doğu boylamında hizmet vermeye başlamıştır. Mayıs 2004’de inclined orbite geçecek olan Türksat 1B uydusu, 2007 yılına kadar servis vermeye devam edecektir.

TÜRKSAT-1B uydusunun Türkiye Orta Avrupa ve Orta Asya olmak üzere 3 adet kapsama alanı bulunmaktadır. TÜRKSAT-1B üzerinde Ku-bantta (11-14 Ghz) çalışan 10 tanesi 36 Mhz, 6 tanesi de 72 Mhz genişliğinde toplam 16 transponder vardır. Türkiye ile Orta Avrupa arasında 4 ve Türkiye ile Orta Asya arasında 3 transponder anahtarlanabilme özelliğine sahiptir.

TÜRKSAT-1B uydusu üzerinden internet. SCPC, VSAT, TES (Telephony Earth Station) Projesi ve küçük çaplı IBS sistemleri ile Güneydoğu IBS/IDR telefon kanalları hizmeti verilmektedir.

 

TÜRKSAT 1C

 

TÜRKSAT-1A'nın kaybedilmesinin ardından TÜRKSAT sözleşmesinin sigorta maddelerine uygun olarak Aerospatiale Firması yeni bir uydunun yapımına başlamıştır. Bu uydumuz, daha sonra Türk Telekom ve Aerospatiale arasında imzalanan bir anlaşma ile, TÜRKSAT-1B'deki üç kapsama alanı yerine daha geniş iki kapsama alanına sahip olacak şekilde modifiye edilmiştir. TÜRKSAT-1C, Türkiye ve Avrupa ile Türkiye ve Orta Asya'ya aynı anda servis vermek ve Avrupa ile Orta Asya arasında doğrudan bağlantı kurabilmek amacıyla, Batı Spotunda Türkiye ve Avrupa, Doğu Spotunda ise Türkiye ve Orta Asya'yı kapsamak üzere tasarlanmıştır.

TÜRKSAT-1C uydusu, 10 Temmuz 1996 tarihinde başarıyla 31.3° Doğu pozisyonuna fırlatılmıştır. Yörünge testlerinin ardından bu uydumuz 31.3° den 42° doğu boylamına kaydırılmıştır. 17 gün süren bu transferin ardından TÜRKSAT-1B uydusu üzerindeki yayın trafiği TÜRKSAT-1C uydusuna aktarılmıştır. TÜRKSAT-1B uydusu da bu işlemlerin ardından yine benzer yörünge manevralarıyla 31.3° doğu boylamına kaydırılmıştır. TÜRKSAT 1C uydusu üzerinde, analog ve sayısal TV ve radyo yayınları, internet, SCPC, TES, Orta Asya IBS telefon kanalları, VSAT data haberleşmesi şebekesi ve Azerbaycan televizyon kuruluşuna ait bir adet sayısal TV yayını bulunmaktadır.

 

TÜRKSAT 2A

 

TÜRKSAT Uydu Sistemlerinin ileriye yönelik olarak bu başarısının sürdürülebilmesi, uluslararası pazarda diğer uydu işletmecileri gibi çok kanallı, yayın kapsama alanı daha geniş, yedekleme imkanı olan yeni uydulara sahip olmamızı gerektirmektedir.

Bu nedenle hem mevcut yurtiçi müşterilerimize daha geniş bir uydu kapsama alanında hizmet vermek ve hem de uluslararası piyasada diğer uydu işletmecileriyle gerçek anlamda rekabet edebilmek için yeni bir uydunun imal ettirilerek TÜRKSAT 1-CUydusu ile aynı pozisyona yerleştirilmesi düşünülmüştür.

Türk Telekom ile Fransız Aerospatiale Firması arasında kurulan Joint Venture Şirketi EURASIASAT bünyesinde imal ettirilen TÜRKSAT 2A Uydusu, 42° Doğu lokasyonunda hizmet vermekte olan TÜRKSAT 1C uydumuz ile aynı pozisyona yerleştirilmiş ve 1 Şubat 2001 tarihi itibariyle ticari olarak servise verilmiştir.

TÜRKSAT 2A Uydusu üzerinde 20 adedi sabit, 12 adedi de hareketli kapsama alanlarına ait olmak üzere toplam 32 adet transponder bulunmaktadır.

TÜRKSAT 2A uydusu üzerinde yer alan ve BSS bandı transponderlere sahip olan sabit kapsama alanları, TÜRKSAT 1C uydusunda olduğu gibi iki ayrı kapsama alanına sahiptir. Bu uydu üzerinden verilecek, sabit kapsama alanlarından yayınlar batı kapsama alanı üzerinden batıda İngiltere'ye, kuzeyde İskandinav ülkelerine, güneyde Kuzey Afrika'ya, doğuda da Hazar Denizine kadar; doğu kapsama alanı üzerinden de batıda Balkan Yarımadasına, kuzeyde Rusya Federasyonuna, güneyde Hint Yarımadasına, doğuda da Çin sınırına kadar ulaşabilmektedir. FSS bandı transponderlere sahip olan hareketli kapsamaları üzerinden ise Hindistan, Güney Afrika Cumhuriyeti gibi uydunun görüş alanı içerisindeki bölgelere ulaşmak mümkündür.

 

TURKSAT 3A

Türksat 3A uydusunun üretimine 10 Şubat 2006 tarihinde Alcatel firması ile yapılan anlaşma ile başlanmıştır. Fransız Guyanası'nda yer alan Kourou Guyana Uzay Merkezi'nden 13 Haziran 2008 tarihinde 01:05'te Ariane 5 roketiyle uzaya gönderilmiştir. 42.0° Doğu lokasyonunda hizmet veren Türksat 3A uydusunun üzerinde 120 Wattlık 24 adet Ku-band transponder bulunuyor.

Diğer uydularımıza kıyasla 1296 Mhzle daha yüksek bir kullanım kapasitesine sahip olan Türksat 3A uydusu, hem uydu haberleşme hizmetleri hem de Avrupa, Türkiye ve Orta Asya üzerinden doğrudan TV yayınları için kullanılmaktadır. Türksat 3A uydusunun sahip olduğu yüksek alış gücü avantajına sahip Türkiye kapsama alanı, Türkiye'den uplink yapacak TV yayınları, geniş bant data hizmetleri, VSAT ve dar bant data hizmetleri için kullanılmaktadır. Bu sayede küçük çaplı ve düşük maliyetli uplink sistemleriyle uydu üzerinden hizmet veren kullanıcılara büyük kolaylık sağlanmıştır.

Farklı kapsama alanları kullanmak isteyen kullanıcıların ihtiyacına Türksat 3A uydusu cevap verecek. Türksat-3A, Uplink ve downlink'de farklı kapsama alanı kullanmak isteyen kullanıcıların ihtiyacını karşılayabilmektedir. Türksat 3A, kapsama alanları arasında yüksek anahtarlama kabiliyetine sahiptir. Bu özelliği ile uydu filosuna büyük bir esneklik getirmiştir.

Uydularımız üzerinden yapılan doğrudan TV yayınlarına ilave olarak Türksat 3A uydusu coğrafi koşullar nedeniyle radyo-link ve kablo iletişim altyapısı mevcut olmayan bölgelere uydu terminalleri (VSAT) aracılığıyla telefon, internet, faks gibi çok çeşitli hizmetlerin götürülmesi için de kullanılmaktadır.

Türksat 3A uydusu üzerinden yayın yapan TV kanalları önceki uydulara kıyasla daha güçlü bir şekilde daha geniş bir coğrafyaya yayınlarını ulaştırmaktadırlar. Bu uydunun güçlü yayın yapabilme yeteneği ve yüksek kazançlı Türkiye kapsaması bir başka sosyal faydayı da beraberinde getirmektedir.

Türksat 3A uydusu ile birlikte ülkemizde altyapı ve coğrafi koşullar nedeniyle telefon ve internet erişimi götürülemeyen bölgelere, okullara ve köylere uydu üzerinden telefon ve internet hizmeti sağlanmaktadır. Bunun yanında söz konusu hizmetler geçmişte olduğundan daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilmektedir.

 

TÜRKSAT 4A

14 Şubat 2014 tarihinde Kazakiskan Baykonur’dan başarıyla uzaya gönderilen Türksat 4A haberleşme uydusu, ilk yörüngesine (50° Doğu) yerleşti. Uydumuzun yörünge kabul testleri başlatıldı. Türksat 4A, bir hafta sonra en son işletme lokasyonu olan 42° Doğu boylamına doğru hareket edecek.

Türksat 4A haberleşme uydumuz, bir hafta sürecek olan bu yolculuğunun ardından Türksat 3A ve Türksat 2A haberleşme uydularıyla birlikte 42° Doğu yörüngesinde uydu haberleşme hizmeti sunmaya başlayacak.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !