Erzurumlu Fatma Seher (Kara Fatma) [Köy halkının dilinden Fatma

 
Kara FatmaKara Fatma (Fatma Seher ERDEN)(1888-1955)
 ERZURUM'un Aşkale ilçesine bağlı eski ismi ERGEMANSUR yeni ismiyle ÇAYKÖY Köy'ünde dünyaya gelmiştir . Subay Derviş Beyle evlenip Balkan Savaşı'na katıldı. I. Dünya Savaşı'nda 9-10 kadınla Kafkas Cephesi'ne gitti. Eşleri Ermenilerce şehit edilmiş kadınlarla Ermenilere karşı çarpıştı. Milli Mücadele döneminde oğlu, kızı ve kardeşleriyle beraber Bursa ve İzmit'in düşman işgalinden kurtarılması için çalıştı. 300 kişiyi aşkın müfrezesiyle Sakarya ve Başkomutan Meydan Muharebeleri'ne katıldı. Üsteğmen rütbesiyle emekli oldu. Emekli maaşını Kızılaya bağışladı. 1954 yılında TBMM'ce kendisine tekrar aylık bağlandı.
Kendisi devamlı erkek elbisesi giyerdi.Foter denilen başlık örterdi.Tabancası devamlı belinde çok yakışıklı yağız bir at binerdi.O zaman ki tarihlerde sık sık köyüne gelirdi köylünün hatırını sorar, köy yaşlılarının büyüklerinin ellerini öperdi.
Bir gelişinde köy büyüklerinden Molla Dursun'unda elini öpmüştü. Molla Dursun yaşlılıktan dolayı tanıyamamış erkek diye gözlerinden öpmüştü.Daha sonra köylüler öptüğün insan Ayvazların Mehmet Ağa'nın kızı Fatma Hanım dediler.  Molla Dursun ''tüh tüh'' diye ''yanlış yaptım özür dilerim ''demişti.
Şu anda Erzurum Aşkale ilçesine bağlı Çayköy Köy'ünün İlköğretiminede Kara Fatma ilköğretim adını vermiştir.Geçmişte muhtarlar çokca müracaat ettikleri halde köye bir türlü heykelini yaptıramamışlardır.
 
Ali TULUN
 
Kaynak: Erzurum Çayköy Köyünde anlatılanları büyüklerinden derleyerek bana anlatan babam Ahmet Tulun.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !